Lääke

PANADOL 24 mg/ml oraalisuspensio 60 ml

4,74
1 l = 79,00 €


1 l = 79,00 €

 

Panadol-nestemäisen mikstuuran (viralliselta nimeltään oraalisuspensio) vaikuttava aine on parasetamoli. Sitä käytetään lasten tilapäisten särky- ja kuumetilojen yhteydessä alentamaan kuumetta ja lievittämään kipua. Tällaisia ovat mm. hammassärky, korvasärky, vilustuminen ja rokotuksen jälkeiset reaktiot. Pitkäaikaiseen käyttöön ja alle 3-kuukauden ikäisille lapsille vain lääkärin määräyksestä. Panadol mikstuura on laktoositon, gluteeniton sekä sokeriton ja maistuu mansikalle.

Annostelu

  • Nesteen voi antaa sellaisenaan tai sekoittaa esim. jogurtin sekaan
  • Parasetamolin annos lapsille (yli 3 kk) on 15 mg/painokilo, korkeintaan 3 kertaa päivässä

Painonmukainen kerta-annos

 

3-4 kg 1-2 ml
5-8 kg 3-5 ml
9-12 kg 5,5-7,5 ml
13-16 kg 8-10 ml
17-20 kg 10,5-12,5 ml
21-24 kg 13-15 ml
25-30 kg 15,5-18,5 ml

Tarkka painonmukainen annostelu pakkauksessa

Erityisesti huomioitavaa

  • Ota yhteyttä lääkäriin jos kuume jatkuu yli 3 päivän ajan, sen syy on epäselvä, siihen liittyy voimakasta kipua tai jos lapsen yleistila heikkenee
  • Muita parasetamolivalmisteita ei saa käyttää samanaikaisesti
  • Pullossa on turvakorkki, joka avataan painamalla korkkia alas ja kääntämällä samanaikaisesti vastapäivään
  • Ravista pullo huolellisesti ennen käyttöä ja käytä annosteluruiskua, jotta saat tarkan annoksen
  • Jos lapsella on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos hän käyttää muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi

Yleiset haittavaikutukset

  • Panadolilla ei ole ohjeenmukaisessa käytössä todettu yleisiä haittavaikutuksia
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa

Valmistaja/markkinoija:  GlaxoSmithkline Oy

Tutustu täällä pakkausselosteeseen ja lue ohjeet huolellisesti ennen lääkkeen käyttöön

Verkkoapteekkimme sivuilla olevat lääkkeitä koskevat ohjeet ja tiedot saattavat poiketa lääkkeen mukana tulevasta pakkausselosteesta mm. sähköisen ja painetun materiaalin uusiutumisnopeuserojen vuoksi. Noudata aina pakkauksen mukana tulevan pakkausselosteen ohjeita.

Tuotteen lisätiedot

Pakkauskoko 60 ml

Selaa myös nämä tuoteryhmät: Panadol, Kuume, flunssa ja kipu, Parasetamoli